Několik dní před plánovaným odjezdem nám Pavel rozdal lístečky se základními informacemi o výletě. Ty jsme měli nechat doma podepsat od rodičů a spolu se sto korunami přinést. V sobotu ráno se nás před hasičárnou sešlo 8: Pavel Hylmar, Standa Horáček, Tomáš Vancl, Zdenča Grofová, Vojta Hák, Kája Grofová, Martin Hylmar a Maruška Tauchmanová. V 6.45 jsme nasedli do hasičského auta a Jirka Vancl nás zavezl na vlakové nádraží na Horka. Po zakoupení společných jízdenek jsme v 7.11 h odjížděli do Turnova, kde jsme přesedali na vlak do Liberce a tam ještě na další vlak do cílové stanice. V Chrastavě jsme se nejprve moc nevyznali a museli jsme se ptát na cestu. Ale místo toho, že chceme jít do hasičského muzea jsme řekli jen do muzea, a to bylo na opačné straně města. Museli jsme se vrátit, a tak jsme k našemu cíli došli až v 11 h. Prohlídka muzea byla rozdělena do tří částí. V první jsme viděli staré dýchací přístroje, přilby, sekyrky, svítilny, berlovky, ruční hasicí přístroje… Druhá část byla věnována historické technice a hasičským uniformám. Ve třetí části byly umístěny modely hasičských aut, dřívější stříkačky, proudnice, parní mašiny, a dokonce i starý hasičský automobil a sanita. Překvapilo nás, že vše, co jsme viděli, je schopné provozu. A to i přesto, že některé kusy byly i více než 200 let staré. Po této zajímavé prohlídce jsme šli do místní restaurace na oběd. Zvláštností bylo, že tu točili pivo přímo z upraveného hydrantu. Po obědě nás kroky dovedly zpět na nádraží. Šlo se velmi špatně, neboť silně pršelo a foukalo. Vlak nás zavezl do Liberce. Tady jsme měli dvouhodinový rozchod. Většinu z tohoto času jsme strávili v nedalekých obchodních domech, kde jsme sháněli chybějící dárky na Vánoce. Kolem 16.15 h jsme nastoupili do vlaku a jeli bez přesedání až na Horka. Cestou jsme opět hráli různé hry, luštili křížovky a povídali si. Na Horkách už na nás čekal Jirka s hasičským autem. Byl tak hodný, že nás dovezl nejenom do Studence, ale ještě každého zavezl až před dům, abychom nemuseli jít ve tmě a v dešti pěšky.