Datum : 02. prosince 2010 Místo zásahu : Studenec Rovnáčov č.p. R63 Druh zásahu : Požár uhlí ve slepě domu Vyhlášení poplachu : 01.57 hod. Výjezd k zásahu : 02.03 hod. Příjezd k zásahu : 02.07 hod. Odjezd na základnu : 04.14 hod. Návrat na základnu : 04.20 hod. Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 2

Osobní vozidlo v počtu 1 + 4

Činnost jednotky : OPIS ÚO Semily vyhlašuje poplach JSDH obce Studenec, požár uhlí ve sklepě rodinného domu ve Studenci Rovnáčově č.p. R63 vedle restaurace Trautenberk. JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s CAS 32/T 815. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že zde již zasahuje jednotka PS Jilemnice s CAS 15/MAN, suterén rodinného domu byl zakouřený a dle sdělení majitele hoří uskladněné uhlí. JSDH obce Studenec v dýchacích přístrojích posílila průzkumnou skupinu jednotky PS Jilemnice v zakouřeném suterénu objektu. Dále se na místo zásahu dostavilo 5 členů JSDH obce Studenec soukromým osobním vozidlem Škoda Octavia a JSDH obce Jilemnice s CAS 25 K/LIAZ. Jednotky prováděly vynášení uhlí v plastových přepravkách na zeleninu ze suterénu po schodišti mimo objekt. Po nasazení přetlakového ventilátoru jednotky PS Jilemnice, kterým bylo prováděno nucené odvětrávání suterénu, již nebylo nutné používání dýchacích přístrojů. Po nalezení ohniska požáru a vynesení požárem zasaženého uhlí bylo zjištěno, že se v místě ohniska požáru nacházejí vybírací dvířka komínového tělesa, která byla zasypána uskladněným uhlím. Dvířka byla prasklá a po jejich otevření bylo zjištěno, že došlo k požáru sazí v komínovém tělese, vlivem žáru došlo k prasknutí vybíracích dvířek a rozšíření požáru do uskladněného uhlí. Po vyčištění komínového tělesa pomocí vymetací růžice majitele objektu byly hořící saze vybrány vybíracími dvířky v suterénu objektu. K požáru sazí v komíně muselo dojít již ve večerních hodinách, majitel v noci v kotli na tuhá paliva netopil. Po závěrečném průzkumu a zjištění, že uskladněné uhlí v suterénu objektu nevykazuje příznaky hoření, bylo místo zásahu předáno majiteli a jednotky se vrátily na základny. Zásah komplikoval mráz -12 stupňů, vítr a sněžení.