Datum : 31. ledna 2011 Místo zásahu : Levínská Olešnice č.p. 57 Druh zásahu : Požár obytného domu Vyhlášení poplachu : 20.46 hod. Výjezd k zásahu : 20.51 hod. Příjezd k zásahu : 20.57 hod. Odjezd na základnu : 00.36 hod. Návrat na základnu : 00.47 hod. Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3

DA 12/A 31 v počtu 1 + 7

Činnost jednotky : OPIS ÚO Semily vyhlašuje poplach JSDH obce Studenec, požár rodinného domu v obci Levínská Olešnice č.p. 57. JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3 a DA 12/A 31 v počtu 1 + 7. Již cestou k zásahu bylo ze Studence vidět směrem na Levínskou Olešnici záři z požáru. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že se jedná o požár přízemního rodinného domu s obytným podkrovím se sedlovou střechou, ke kterému je přistavěna stodola. Požárem bylo zasažené celé podkroví domu, střešní konstrukce byla prohořelá a z domu šlehaly několikametrové plameny. Hrozilo rozšíření požáru na přilehlou stodolu a do přízemí objektu. Dle sdělení občanů na místě zásahu se v hořícím objektu nenacházely žádné osoby. Uživatelka domu s malým dítětem se nacházela v sousedním domě a manžel byl v zaměstnání. JSDH obce Studenec vytvořila od CAS 32/T 815 dopravní vedení B-75, rozdělovač na silnici před hořící objekt a dva proudy C-52 na hašení hořící střešní konstrukce ze silnice před domem. Velitel zásahu žádal radiostanicí OPIS ÚO Semily o povolání pohotovosti elektrorozvodných závodů na zajištění vypnutí venkovního elektrického vedení před hořícím objektem. Po příjezdu jednotky HZS LBK PS Jilemnice s CAS 15/MAN a CAS 32/T 815 na místo zásahu, velitel JSDH obce Studenec předal velení u zásahu veliteli družstva jednotky PS Jilemnice. Dále se na místo zásahu dostavila jednotka HZS KHK PS Nová Paka s CAS 32/T 815 a JSDH obce Levínská Olešnice s DA 12/A 30. Od rozdělovače na dopravním vedení B-75 od CAS 32/T 815 byl nasazen třetí proud C-52 v dýchacích přístrojích vraty do prostoru stodoly na zabránění šíření požáru půdním prostorem a po střešní konstrukci.  Jeden proud C-52 od rozdělovače na silnici byl přemístěn v dýchacích přístrojích ve spolupráci s jednotkou PS Jilemnice hlavním vchodem do hořícího objektu, po uhašení dřevěného schodiště z přízemí do podkroví bylo prováděno hašení podkroví a střešní  konstrukce z nastavovacího žebříku. Od CAS 32/T 815 byl zřízen čtvrtý proud C-52 na hašení hořícího objektu v zadní části od potoka Oleška. Na doplňování vody do CAS 32/T 815 zřídila JSDH obce Studenec dopravní vedení B-75 ( 25 metrů ) od plovoucího čerpadla MACXIMUM, které bylo nasazeno na potok Oleška za hořícím objektem. Dále JSDH obce Studenec provedla osvětlení místa zásahu pomocí 3 přenosných halogenových reflektorů na výsuvných stojanech od přenosné elektrocentrály z vozidla DA 12/A 31. Jednotka PS Jilemnice nasadila od CAS 15/MAN proud C-52 na hašení objektu a ochranu stodoly ze strany od potoka Oleška. Po provedení lokalizace požáru bylo prováděno v dýchacích přístrojích vyklízení podkroví od popela, zbytků konstrukcí stěn, střešní konstrukce, shořelého vybavení a dohašování ohnisek požáru v podkroví. Přístup do podkroví byl zajištěn po nastavovacích žebřících. Dále hasiči pomáhali uživatelům domu s evakuací vybavení z přízemí objektu do sousedního domu. Po provedení likvidace požáru předal velitel zásahu místo zásahu veliteli místní JSDH obce Levínská Olešnice, která prováděla dohlídku požářiště do poledne dne 01.02.2011, kdy bylo místo zásahu předáno majiteli objektu. Zásah komplikoval silný mráz -17 stupňů, voda zamrzala v hadicích, namrzala na žebříky a docházelo k zamrzání dýchacích přístrojů. Na silnici a v okolí domu to bylo místy na brusle. JSDH obce Studenec se vrátila na základnu v 00.47 hodin. Po výměně a omytí použitého vybavení ( hadice, dýchací přístroje, přilby, oděvy, obuv atd ) a doplnění vozidel a agregátů ( PHM, voda ) jsme hasičárnu opouštěli zhruba v 02.30 hodin.

Video a část fotodokumentace ze zásahu poskytl pro JSDH obce Studenec člen SDH Levínská Olešnice p. Jaromír Tůma, za což mu velice děkujeme.

VIDEO ZDE : http://www.youtube.com/watch?v=7wwR1uK5frQ
..Zásah komplikoval silný mráz -17 stupňů, voda zamrzala v hadicích, namrzala na žebříky a docházelo k zamrzání dýchacích přístrojů. Na silnici a v okolí domu to bylo místy na brusle.