Milí hasiči. Léto nám skončilo, takže je na čase se poohlédnout za naší činností. 19. - 23.8. 2019 proběhlo Letní soustředění starších hasičů, které se tentokrát konalo v kempu na Branžeži. Sešli jsme se v pondělí u hasičárny ve Studenci. Děti vyfasovaly na náročnou cestu toustíky a věci odložily na hromadu, kde čekaly na odvoz do kempu. Už jsme měli celkem nakvap a vlak v Pace jsme stihli jen tak tak. Naše konečná stanice byla v Libošovicích. Odtud jsme razili pěšky na hrad Kost. Protože celou dobu pršelo, na prohlídku šly rády i děti, které historie hradu ani moc nezajímala. Šli jsme okruh s mučírnou. Trochu jsme se báli a Toník dokonce vyzkoušel i mučení "v kládě". Takže po zbytek soustředění vůbec nezlobil. 🙂 Po vyčerpávajícím výkladu na nádvoří pod deštníkem, jsme se usadili v místní restauraci a dali si obídek podle přání dětí. Však už jsme měli všichni hlad. Po nasycení bříška jsme se opět vydali do deště, vstříc dalšímu dobrodružství. Do kempu Branžež jsme dorazili už v 15:00 hodin. Obsadili jsme luxusní chatky a čekali, až nám Pepik přiveze večeři a věci. Přijel až večer, tak jsme stihli ještě několik her. Najedli jsme se, nastěhovali do chatek věci a celkem unavení šli spát. V úterý začal první tématický den s názvem záchranáři. Celé dopoledne jsme hráli hry na toto téma, včetně resustitace medvěda a záchrany osob při hromadné nehodě. Po obědě jsme jeli na exkurzi do Jičína. Nejdříve jsme byli očekáváni na stanici Policie ČR. Tam se nám věnovali zkušení kriminalisté a vyčerpávající vyprávění bylo i o výjezdové jednotce. Děti nadšeně poslouchaly jak se získávají otisky prstů i jaké vybavení má policista v terénu. Dokonce nás i nechali sednout na policejní motorku a prolézt všechna ostatní vozidla. Bylo to nádherné. Škoda, že jsme pospíchali. Určitě to ještě zdaleka nebylo všechno. Čekali nás už ale na záchrance. Tam nám vyvezli sanitky a ukázali nejmodernější vybavení. Opět zopakovali hlavní věci z první pomoci a povyprávěli o výjezdech. Děti vypadaly celkem zaujatě a později jsme se dozvěděli, že některé i o těchto profesích přemýšlejí, jako o svém povolání. Zpátky na Branžež jsme přijeli plni zážitků. Další činností bylo složit si svou lékárničku. Po večeři měla Barča s Petrem ještě připravenou další aktivitu. Namaskovali kluky, Lídu i sebe a děti je šly do terénu zachránit. Bylo to vzrušující dobrodružství. Skupinky musely nejprve zjistit, co se stalo a potom je ošetřit pomocí svých nových lékárniček. Bylo to tak opravdové, že se někteří i trochu zalekli a i kolemjdoucí nabízeli pomoc. Ve středu byl den, nazvaný policie. Na pořadu dne byl celodenní výlet směr Drábské světničky. Cestou jsme hráli hry a hlavně šli po stopách zločince. Jednotlivá psaní byly indicie k nalezení pachatele. Oběd byl na "Krásné vyhlídce" a celou cestu nám konečně nepršelo. Ve zříceninách jsme si hráli schovávanou s čísly a na poslední skalní zřícenině byl poklad. Každý si našel svoje pouta, se kterými jsme si hráli celou cestu zpět. Po příchodu do kempu jsme ještě střílli ze vzduchovky, lukem, flusačkou a airsoftovou pistolí. Vyhnala nás tma. Na ukončení dne jsme si udělali táborák a opekli špekáčky. Čtvrtek byl ve znamení hasičů. Petr nám natáhl lano, děti po něm lezly na strom a slaňovaly dolů. Mezi tím plnily fyzické prověrky. Běh s nákladem, klik-dřep, překážkovou dráhu a další.... Učili jsme se sbalit evakuační zavazadlo a večer proběhla záchrana na šlapadlech. Tedy spíš boj o ně. V rybníce bylo vody po kolena, takže jsme neměli strach, že se děti utopí, ale aby se jim podařilo vůbec se šlapadlem vyjet na trochu hlubší vodu. V noci nás čekala cesta za pokladem. Ve 20:00 jsme se vydali na cestu do neznáma. S baterkami jsme hledali turistické značky a hádali, kam jdeme. Noční pochod má velikou výhodu. Děti se krásně drží u sebe. Na nikoho nemusíme čekat. Když se po 4 km objevila zřícenina hradu Valečov, byli jsme u cíle. Noční prohlídka nás uchvátila. Dostali jsme louče, jako za starých časů a chodili s průvodcem po hradě. Měl připraveno krásné, strašidelné povídání, které trvalo déle, než hodinu. Po prohlídce jsme se rozdělili na skupinky a jednotlivě šli lesem podle mapy do Zápudova. Tam čekala strašidla s pokladem. Ještě jsme si s nimi chvíli povídali a pak už jsme šli společně do kempu. Tam je ještě čekal poklad v písku. Krásné vaky s nápisem HASIČI STUDENEC.... Unavení jsme padli do postýlek. Ráno po snídani začalo balení. V 10:00 měli všichni sbaleno a za odměnu nás čekaly v restauraci zmrzlinové poháry. Oběd nám přijel už v 11:00. Najedli jsme se a pádili na vlak. Čekalo nás 8 km v poklusu, abychom ho stihli a nemuseli čekat 3 hodiny na další. Na Kosti byla tentokrát už jen rychlá zmrzlina a v Libošovicích rychlý nástup na vlak. Děti byly hodné, ale víc utahané jsme byly asi my dvě s Lídou. V Pace na nás čekal odvoz domů.......Děkuji všem pomocníkům. Pepikovi za zásobování, Martinovi, Lucce a Péťovi za různé odvozy tam a zpět, Martině, Evě a Romče za skvělé moučníky na přilepšenou a Petrovi s Bárou za pomoc s organizací a různé adrenalinové aktivity. No a hlavně Lídě za pomoc a psychickou podporu. Všechny fotky najdete na: https://vercavanclova.rajce.idnes.cz/Tabor_2019_-_Branzez/ Zúčastnily se tyto děti: Natálka Háková Jolanka Kolářová Táňa Hamáčková Zuzka Tomášová Zuzka Vanclová Ráďa Link Tom Podzimek Toník Bartoň Danda Lukeš Kuba Vaníček Ondra Vaníček Filip Matuška Pepa Vancl napsala Verča V.