V sobotu 05. listopadu 2011 se šest členů JSDH obce Studenec zúčastnilo společného výcviku ve vyhledávání osob se členy Záchranné brigády kynologů Praha a Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje ve Žďáru u Staré Paky. Naši účast na výcviku zprostředkoval a zároveň se ho s námi účastnil Standa Votoček ze Sboru dobrovolných hasičů Žďár u Staré Paky. Na místo výcviku jsme odjeli vozidlem DA 12/A 31. Výcvik byl zahájen v 09.00 hodin u chalupy č.p. 11 v centru obce Žďár. Zde byla základna pro řízení výcviku, které prováděla vedoucí Záchranné brigády kynologů Praha Bc. Renata Klusáčková. Organizaci výcviku v terénu měl na starosti člen Záchranné brigády kynologů Praha Eduard Němec. Nejprve jsme byli seznámeni s výbavou, která je používána při pátracích akcích ( GPS navigace, radiostanice ) a s taktikou a postupy  při pátrání po pohřešovaných osobách. Lokalita pro pátrací akci o rozloze asi 300 x 400 metrů se nacházela 500 metrů od základny směrem na Starou Paku. V tomto prostoru bylo rozmístěno 5 figurantů z naší jednotky, 3 osoby v lesním porostu a 2 osoby v opuštěné chalupě. Určený prostor byl rozdělen na dvě poloviny a v každé prováděla pátrání členka záchranné brigády se svým psem a jedním hasičem, který prováděl jištění a pomocné práce. Osoby, provádějící pátrací akci byly vybaveny GPS navigacemi a radiostanicemi. Nalezení pohřešovaných osob a průběh pátrací akce bylo zaznamenáváno do GPS navigace a radiostanicí hlášeno na základnu, kde byla průběžně vyhodnocována situace. Po návratu skupin provádějících pátrání na základnu bylo provedeno stažení údajů z GPS navigací do počítače a přesně zjištěno, jaký prostor byl prohledán a s jakým výsledkem. Po prohledání prostoru a nalezení pohřešovaných osob byla celá akce zopakována a pátrání prováděly další dvě skupiny se psy. Na závěr byly v prostoru o rozloze 150 x 150 metrů směrem nad hřbitov umístěny 4 osoby a pátrání bylo prováděno pomocí rojnice složené z 8 osob. Osoby byly nalezeny za 18 minut. Poté provedl prohledání prostoru se čtyřmi figuranty Eda Němec se svým psem a všechny osoby nalezl za 5 minut, čímž nás ujistil v tom, jakým přínosem je použití psů při pátracích akcích. Byl to den strávený s partou skvělých lidí, kteří se svými psy cvičí a zúčastňují se pátracích akcí ve svém volném čase. Jelikož v této lokalitě provádějí členové Záchranné brigády kynologů Praha výcvik zhruba dvakrát do roka, tak jsme se dohodli s Edou Němcem, že pokud nám sdělí s dostatečným předstihem termín dalšího výcviku, rádi se opět zúčastníme.

S činností Záchranné brigády kynologů Praha se můžete seznámit na jejich internetových stránkách : http://www.zachranari-praha.org/