Ve čtvrtek 10. dubna 2008 se konala od 17.00 hodin odborná příprava členů JSDH obce Studenec. Náhradní termín pro členy jednotky, kteří se nemohli zúčastnit, byl ve středu 16.04.2008. Nejprve proběhlo teoretické školení v klubovně hasičárny ve Studenci, kde byli členové jednotky seznámeni s předurčením hasičských jednotek v požárním poplachovém plánu kraje pro zásahy ve svém zásahovém obvodu a se zásadami výkonu služby jednotek PO kategorie JPO II a JPO III. Dále bylo proškoleno hašení požárů lesních a travnatých porostů za podpory letecké techniky, bezpečnost práce při hašení leteckou technikou a při doplňování hasiv do letecké techniky. Poté se členové jednotky přesunuli na parkoviště před hasičárnou, kde si oživili uložení výbavy v zásahové technice a zopakovali obsluhu a použití techniky ve výbavě jednotky. Zkouška čerpadel byla provedena z kádě napuštěné z hydrantu před hasičárnou.