Datum :                               12. - 14. ledna 2012 Místo zásahu :                    Studenec – rybník „V břízkách“             Druh zásahu :                     Likvidace úniku motorové nafty Vyhlášení poplachu :           12.01.2012 – 12.17 hod. Výjezd k zásahu :                12.01.2012 – 12.23 hod. Příjezd k zásahu :                12.01.2012 – 12.29 hod. Odjezd na základnu :          14.01.2012 – 14.01 hod. Návrat na základnu :           14.01.2012 – 14.07 hod. Technika + počet hasičů :    DA 12/A 31 v počtu 1 + 12                                                                                                                                                                             Činnost jednotky : Ve čtvrtek 12. ledna 2012 ve 12.17 hod. vyhlašuje OPIS ÚO Semily poplach JSDH obce Studenec, únik motorové nafty do chovného rybníka „V břízkách“ ve Studenci směr Martinice. JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s DA 12/A 31 v počtu 1 + 5. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že se na místě již nachází jednotka PS Jilemnice s CAS 15/MAN a VEA/Renault Kangoo. Velitel zásahu seznámil členy jednotky se situací na místě události. V pondělí 09.01.2012 v odpoledních hodinách došlo na silnici mezi „Stranikovou vilou“ a Studencem k dopravní nehodě nákladního vozidla s návěsem. Nákladní vozidlo, jedoucí směrem na Studenec, vyjelo vpravo mimo komunikaci a převrátilo se na pravý bok na pole pod břehem vedle silnice. Dopravní nehoda byla šetřena a zadokumentována Policií ČR a poté bylo havarované vozidlo vyproštěno a odtaženo z místa události odtahovou firmou. Únik motorové nafty z havarovaného vozidla byl zjištěn až ve čtvrtek 12.01.2012 zhruba v 11.30 hod., kdy byla událost nahlášena na OPIS ÚO Semily. Motorovou naftou byl zasažen potůček v polích vzdálený od místa dopravní nehody asi 100 metrů a chovný rybník „V břízkách“. Motorová nafta se dostala do potůčku z pole melioračním potrubím. Hasičské jednotky vytvořily z prken několik provizorních norných stěn na potoce mezi místem vniknutí nafty do potůčku a rybníkem „V břízkách“, úsek asi 400 metrů. Před norné stěny byl nasypán sorbent Vapex, který byl dle potřeby po nasáknutí motorovou naftou sbírán a dosypáván nový. Na místo zásahu dopravila JSDH obce Jilemnice s CAS 25 K/LIAZ přívěs na likvidaci úniku ropných látek a poté se vrátila na základnu. Dále se na místo zásahu dostavila jednotka PS Semily s technickým vozidlem TA/A 31 se člunem. Vozidlo je určené na likvidaci úniku ropných látek na vodní hladinu. Jednotky nasadily na hladinu rybníka nafukovací norné stěny u přítoku a u stavidla. Před norné stěny byl nasypán sorbent. Uniklá nafta byla z vodní plochy rybníka sbírána pomocí člunu, sorpčních hadů a sorbentu Vapex. V 16.51 hod. se JSDH obce Studenec vrátila na základnu. Na místě zásahu zůstala jednotka PS Jilemnice. V 19.53 vyjela JSDH obce Studenec s DA 12/A 31 v počtu 1 + 4 na místo zásahu, jednotka PS Jilemnice se vrátila na základnu. JSDH obce Studenec prováděla kontrolu norných stěn na hladině potoka a rybníka, sebrala použitý sorbent u norných stěn a před norné stěny nasypala sorbent nový. Ve 20.48 hod. se JSDH obce Studenec vrátila na základnu a ve 23.07 hod. se na místo zásahu opět vrátila s DA 12/A 31 v počtu 1 + 4. Vlivem deště a tání sněhu došlo ke zvednutí hladiny potoka, provizorní norné stěny z prken na hladině potoka přestaly být funkční, silný proud vody odplavoval sorbent z norných stěn. Z tohoto důvodu byly norné stěny na potoce zrušeny. Nafukovací norné stěny na hladině rybníka byly plně funkční, jednotka provedla sběr použitého sorbentu a nasypání sorbentu nového. V 00.05 hod. se JSDH obce Studenec se vrátila na základnu. Od půlnoci do ranních hodin zajišťovala místo zásahu jednotka PS Jilemnice. V pátek 13. ledna 2012 v 08.11hod. vyjela JSDH obce Studenec na místo zásahu s DA 12/A 31 v počtu 1 + 1. Na místě zásahu se nacházela jednotka PS Jilemnice. V nočních hodinách došlo k poklesu hladiny vody v potoce a rychlost vodního toku se zpomalila. Jednotky provedly zřízení provizorní norné stěny z prken na hladině potoka před propustí pod cestou od „Kříže“ a před vpustí do rybníka. Před norné stěny byl nasypán sorbent Vapex. Dále byl pomocí člunu proveden sběr použitého sorbentu u norných stěn na hladině rybníka a nasypán nový sorbent. V 10.38 hod. se JSDH obce Studenec se vrátila na základnu. Jednotka PS Jilemnice se také vrátila na základnu. Ve 12.10 hod. JSDH obce Studenec vyjela na místo zásahu s DA 12/A 31 v počtu 1 + 1. Jednotka provedla kontrolu norných stěn na hladině potoka a rybníka a ve 12.54 hod. se JSDH obce Studenec vrátila na základnu. Státní podnik Povodí Labe zajistil vybagrování záchytné jímky v poli mezi místem dopravní nehody a potokem, kde vedlo meliorační potrubí zasažené motorovou naftou. Do záchytné jímky byl nasypán sorbent. V dalších dnech zajišťoval výměnu sorbentu v jímce Státní podnik Povodí Labe. V 15.19 hod. JSDH obce Studenec vyjíždí na místo zásahu s DA 12/A 31 v počtu 1 + 6. JSDH obce Studenec pomáhala jednotkám PS Jilemnice a PS Semily se sběrem použitého sorbentu z hladiny rybníka pomocí člunu a s demontáží nafukovacích norných stěn z hladiny rybníka. V 17.10 hod. se JSDH obce Studenec  vrátila na základnu. V sobotu 14.ledna 2012 ve 13.08 hod. JSDH obce Studenec vyjíždí na místo zásahu s DA 12/A 31 v počtu 1 + 2. Jednotka provedla kontrolu potoka a rybníka, na vodní hladině nebyly nalezeny známky znečištění motorovou naftou. Dále byl proveden sběr zbytků použitého sorbentu z hladiny rybníka v rohu u stavidla směrem k silnici.   Ve 14.07 hod. se JSDH obce Studenec vrátila na základnu. JSDH obce Studenec odvezla s DA 12/A 31 na PS Jilemnice sebraný použitý sorbent Vapex ze soboty a zapůjčené nářadí na sběr sorbentu z vodní hladiny.