Ve čtvrtek 18. září 2008 se konala od 17.00 hodin odborná příprava členů JSDH obce Studenec. Náhradní termín pro členy jednotky, kteří se nemohli zúčastnit, byl ve čtvrtek 25.09.2008. Nejprve proběhlo teoretické školení v klubovně hasičárny ve Studenci, kde byli členové jednotky seznámeni s tématy z „velitelského dne“, který se konal v měsíci březnu na PS Jilemnice – Požární poplachový plán Libereckého kraje a povolávání jednotek PO k zásahu, zpracování zpráv o zásahu, bezpečnost práce u zásahu, provádění odborné přípravy u jednotek PO, používání radiostanic v jednotkách PO, profesní způsobilost řidičů v jednotkách PO a statistika zásahů v Libereckém kraji – ÚO Semily za rok 2007. Dále bylo probráno téma „práce na vodě“ - taktika zásahu, ochranné pomůcky a bezpečnost práce. Poté se členové jednotky přesunuli na parkoviště před hasičárnou, kde byl proveden výcvik v tvoření hadicových a savicových přívodních vedení s čerpadly ve výbavě jednotky. Jako vodní zdroj sloužila káď s vodou napuštěná z hydrantu před hasičárnou.