V sobotu 18. února 2012 se konal společný výcvik kynologů a dobrovolných hasičů ve Žďáru u Staré Paky. Výcviku se účastnili členové Záchranných brigád kynologů z Prahy, Brna, Moravskoslezského kraje, Ústeckého kraje, Libereckého kraje a psovodi Sboru dobrovolných hasičů Hejnice. Figuranty a doprovod psovodům zajišťovalo šest členů JSDH obce Studenec a dva členové SDH Žďár u Staré Paky. Celkem se výcviku účastnilo 19 osob a 14 psů. Naše hasičská jednotka se podobného výcviku ve Žďáru účastnila již 02. listopadu 2011. Do Žďáru jsme odjeli vozidlem DA 12/A 31. V 09.00 hodin byla akce zahájena v bývalé škole, kde byli přítomní seznámeni s výbavou, která je používána při pátracích akcích ( GPS navigace, radiostanice, mapy ) a s taktickými postupy  při pátrání po pohřešovaných osobách. Základna pro řízení výcviku, které prováděla vedoucí Záchranné brigády kynologů Praha Bc. Renata Klusáčková, byla v chalupě Edy Němce č.p. 11 v centru obce Žďár. V 10.30 hodin jsme odjeli vozidlem DA 12/A 31 do bývalého kamenolomu Hvězda mezi Žďárem a Starou Pakou. Organizaci výcviku v terénu měl na starosti člen Záchranné brigády kynologů Praha Eduard Němec. Do příchodu kynologů se psy, kteří vyrazili po cestě pěšky, jsme byli rozděleni do dvou skupin. Skupina figurantů byla poschovávána v prostoru kamenolomu – v jeskyních, v závějích v lese, na skalní stěně apod. Druhá skupina hasičů pomáhala kynologům při pátrání v terénu. Osoby, provádějící pátrací akci, byly vybaveny GPS navigacemi a radiostanicemi. Nalezení pohřešovaných osob a průběh pátrací akce bylo zaznamenáváno do GPS navigace a radiostanicí hlášeno na základnu, kde byla průběžně vyhodnocována situace. Pátrání prováděla vždy skupina tří psovodů se psy v doprovodu hasičů. Po nalezení pohřešovaných osob byli figuranti opět schováni a nastoupila další pátrací skupina. Výcvik byl ztížen velkou vrstvou sněhu, brodili jsme se sněhem po kolena. Ve 14.30 hodin jsme se vrátili zpět do Žďáru, kde jsme stihli občerstvení v podobě kávy s tatrankou. Od 15 hodin proběhla před chalupou Edy Němce ukázka činnosti kynologů pro děti, kterou vedla vedoucí Záchranné brigády kynologů Praha Bc. Renata Klusáčková. Ukázky se zúčastnilo asi 17 dětí ze Žďáru a Studence.  Na závěr ukázky nakrmily děti přítomné psy piškoty. V 15.30 hodin jsme odešli pěšky do místní části Ždírec, kde pokračoval výcvik u opuštěné chalupy. Figuranti byli poschováváni v objektu ( ve sklepě, na půdě, ve stodole ) a okolí. Výcvik byl ukončen a vyhodnocen zhruba v 18 hodin u Edy Němce na chalupě ve Žďáru. Poté jsme odjeli vozidlem DA 12/A 31 zpět do Studence. Po ukončení výcviku jsme se s Edou Němcem dohodli, že o víkendu 2. a 3. června 2012 zorganizujeme podobný společný výcvik s kynology ve Studenci. Předpokládaná účast asi 15 kynologů se psy si vyžádá účast většího množství figurantů a osob na zajištění této dvoudenní akce. Koho tato činnost zajímá a měl by chuť pomoci s organizací akce, ať jako figurant nebo i jinak, nechť se přihlásí osobně nebo telefonicky veliteli JSDH obce Studenec – Vancl Josef č.t. 724 079 532. Členství v hasičské jednotce není podmínkou.