Datum : 11. prosince 2008 Místo zásahu : Zálesní Lhota č.p. 11 Druh zásahu : Požár obytného domu – majitel Obec Studenec Vyhlášení poplachu : 21.38 hod. Výjezd k zásahu : 21.42 hod. Příjezd k zásahu : 21.47 hod. Odjezd na základnu : 01.32 hod. Návrat na základnu : 01.41 hod. Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 2                                          DA 12/A 31 v počtu 1 + 8 Činnost jednotky :

OPIS Semily vyhlašuje poplach JSDH obce Studenec – zakouření půdního prostoru v obytném domě v Zálesní Lhotě č.p. 11. JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s CAS 32/T 815 a DA 12/A 31. Na místě zásahu se nachází jednotka PS Jilemnice s CAS 25 K/LIAZ. Dále se na místo zásahu dostavilo vozidlo CAS 32/T 815 jednotky PS Jilemnice a jednotka SDH Zálesní Lhota s DA/T 805 + PPS 12. Jedná se o přízemní dům s obytným podkrovím, nad kterým se nachází půdní prostor. Majitelem objektu je Obec Studenec, v přízemí se nachází jedna bytová jednotka a v podkroví druhá. Z půdního prostoru vychází střechou kouř. Obyvatelé podkrovního bytu ( manželé a dítě ) opustili objekt bez zranění. Průzkumem bylo zjištěno, že v podkrovním bytě ( 2.NP ) stojí na chodbě kamna na tuhá paliva, ve kterých se topí. Požárem je zasažená dřevěná konstrukce stěny mezi chodbou a pokojem za kamny u komínového tělesa, část dřevěné podlahy v pokoji a požár se šíří ze stěny do dřevěného stropu. Dřevěná stěna a strop jsou omítnuté. Prostory bytu nejsou zakouřené, požár se šíří uvnitř stavebních konstrukcí, plamenné hoření není vidět. Půdní prostor, který je přístupný pouze po žebříku průlezem z chodby, je silně zakouřený. Provedeno vypnutí elektrického proudu a od CAS 25 K/LIAZ jednotky PS Jilemnice vytvořeno dopravní vedení C-52, rozdělovač před vchod do domu, jeden proud C-52 po schodišti do podkrovního bytu a druhý proud C-52 po schodišti do podkroví a poté po žebříku do půdního prostoru. Kamna byla po schodišti vynesena mimo objekt. Proveden průzkum silně zakouřeného půdního prostoru v dýchacích přístrojích. Zjištěno, že požár již prohořívá stropem do půdního prostoru a šíří se v konstrukci stropu. Odvětrávání půdního prostoru bylo možné pouze otevřením vikýře, což nebylo účinné a viditelnost byla nulová. Okna ve štítech střechy nebyla. V podkrovním bytě byly postupně rozebírány požárem zasažené konstrukce – stěna, podlaha a strop, pomocí motorové řetězové pily a bourací sekery, V půdním prostoru bylo prováděno v dýchacích přístrojích rozebírání podlahy pomocí motorové řetězové pily, páčidla a sekery. Vybouraný materiál byl po uhašení vyhazován oknem mimo objekt. Zásahem nedošlo k promočení bytu v přízemí, pouze na několika místech prosáklo menší množství vody stropem. Škoda způsobená požárem byla odhadnuta na 50 000,-Kč, uchráněný majetek na 250 000,-Kč. Po provedení likvidace požáru bylo místo zásahu předáno jednotce SDH Zálesní Lhota, která prováděla dohlídku místa zásahu do 03.00 hodin a poté místo předala nájemníkovi bytu. JSDH obce Studenec se vrátila v 01.41 hodin na základnu. Byla provedena výměna použitých dýchacích přístrojů, omytí ochranných masek dýchacích přístrojů , přileb, výměna řetězu a doplnění PHM do motorové řetězové pily, doplnění a výměna oděvů ve vozidlech. Hasičárnu jsme opouštěli ve 02.30 hodin utahaní a špinaví, no zkrátka jako vždycky po ohni.