Datum : 27. června 2012 Místo zásahu : Horka u St. Paky č.p. 31 - JILOS Horka s.r.o. Druh zásahu : Taktické cvičení Vyhlášení poplachu : 14.09 hod. Výjezd k zásahu : 14.14 hod. Příjezd k zásahu : 14.18 hod. Odjezd na základnu : 15.29 hod. Návrat na základnu : 15.35 hod. Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3                                              DA 12/A 31 v počtu 1 + 6   Taktického cvičení se zúčastnily hasičské jednotky :
  • HZS LBK PS Jilemnice CAS 15/MAN
  • HZS KHK PS Nová Paka CAS 24/T 815
  • HZS LBK PS Semily CAS 24/MAN, PP 20/Š 706
  • JSDH obce Studenec CAS 32/T 815, DA 12/A 31
  • JSDH obce Horka u St. Paky Nedaříž CAS 25/RTHP, MAZDA 2200
  • JSDH obce Jilemnice CAS 25 K/LIAZ
  • JSDH obce Dolní Kalná CAS 25 K/LIAZ
  • JSDH obce Nová Paka CAS 32/T 148
  Průběh taktického cvičení : Námětem cvičení byla likvidace požáru ve firmě JILOS Horka s.r.o., která se zabývá průmyslovým zpracováním dřeva. Ohnisko „požáru“ se nacházelo v hale č.1, kde je provoz automatické pilnice. Cvičení proběhlo bez použití vody. Před příjezdem hasičských jednotek byl v areálu firmy vyhlášen požární poplach a proběhla evakuace zaměstnanců přes čipový systém na parkoviště před vrátnicí. První se na místo zásahu dostavila JSDH obce Studenec s CAS 32/T 815. Vedoucí cvičení seznámil velitele JSDH obce Studenec s námětem taktického cvičení. Velitel JSDH obce Studenec, jako velitel zásahu, zjistil situaci na vrátnici u vjezdu do areálu firmy. Dle sdělení obsluhy vrátnice proběhla evakuace zaměstnanců firmy přes čipový systém do prostoru před vrátnicí a jsou pohřešováni 3 zaměstnanci, kteří se zřejmě nacházejí v požárem zasažené hale. Stroje v hale byly před evakuací vypnuty a je vypnutý elektrický proud pro požárem zasaženou halu. JSDH obce Studenec odstavila vozidlo CAS 32/T 815 na dvůr před hlavní vchod do haly č. 1. Od CAS 32/T 815 jednotka vytvořila dopravní vedení B-75 ( 40 metrů ), rozdělovač před vchod do haly a proud C-52. Tříčlenná průzkumná skupina v dýchacích přístrojích prováděla s proudem C-52 průzkum vnitřního prostoru haly, vyhledávání pohřešovaných osob a ohniska požáru. JSDH obce Horka Nedaříž vytvořila dopravní vedení B-75 z CAS 25/RTHP na doplňování vody do CAS 32/T 815 JSDH obce Studenec a od hydrantu vytvořila dopravní vedení B-75 na doplňování vody do CAS 25/RTHP. Po příjezdu jednotky HZS KHK PS Nová Paka předal velitel JSDH obce Studenec pomocí radiostanice velení u zásahu veliteli družstva jednotky PS Nová Paka. Jednotka PS Nová Paka vytvořila druhou tříčlennou průzkumnou skupinu v dýchacích přístrojích, která prováděla průzkum haly bočním vchodem s proudem C-52 od CAS 24/T 815. Po příjezdu vozidla DA 12/A 31 JSDH obce Studenec byla vytvořena třetí tříčlenná průzkumná skupina v dýchacích přístrojích, která prováděla průzkum haly bočním vchodem. Dále JSDH obce Studenec zřídila u vozidla DA 12/A 31 stanoviště pro poskytnutí první pomoci. JSDH obce Jilemnice vytvořila čtvrtou tříčlennou průzkumnou skupinu v dýchacích přístrojích, která prováděla průzkum haly hlavním vchodem. JSDH obce Dolní Kalní vytvořila od CAS 25 K/LIAZ dopravní vedení B-75, rozdělovač a dva proudy C-52 na hašení skládky pilin za halou č. 1. Od hydrantu bylo vytvořeno dopravní vedení B-75 na doplňování vody do CAS 25 K/LIAZ JSDH obce Dolní Kalná a druhé dopravní vedení na doplňování vody do CAS 24/T 815 jednotky PS Nová Paka. Dále se na místo zásahu dostavila jednotka HZS LBK PS Jilemnice s CAS 15/MAN, která v době vyhlášení taktického cvičení zasahovala u dopravní nehody, JSDH obce Nová Paka s CAS 32/T 148 a HZS LBK PS Semily s CAS 24/MAN a PP 20/Š 706. Tři pohřešované osoby byly postupně nalezeny, vyvedeny mimo objekt a předány na stanoviště první pomoci. Po „uhašení požáru“ byla provedena kontrola vnitřního prostoru objektu pomocí termokamery jednotky PS Semily a na závěr byla pomocí termokamery zkontrolována střešní konstrukce haly z pracovního koše automobilové plošiny PP 20/Š 706 jednotky PS Semily. Po ukončení cvičení a úklidu použitého vybavení hasičských jednotek byli hasiči ze zúčastněných jednotek seznámeni s výrobními prostory firmy JILOS. Poté bylo provedeno vyhodnocení taktického cvičení na parkovišti před areálem firmy JILOS HORKA s.r.o. a hasičské jednotky se vrátily zpět na základny.