Datum :                               05. července 2012 Místo zásahu :         Roztoky, Martinice, Jilemnice, Žďár u St. Paky               Druh zásahu :                      Likvidace následků silného větru Vyhlášení poplachu :           22.13 hod. Výjezd k zásahu :                22.22 hod. Příjezd k zásahu :                22.33 hod. Odjezd na základnu :          01.19. hod. Návrat na základnu :           02.05 hod. Technika + počet hasičů :    DA 12/A 31 v počtu 1 + 8                                                                                                                               Činnost jednotky : Ve 22.13 hodin OPIS ÚO Semily žádá telefonem velitele JSDH obce Studenec o vyhlášení poplachu jednotce. Vlivem silného větru s bouřkou došlo k pádu stromu na obytný dům v obci Roztoky u Jilemnice č.p. 196 u firmy TROPICO vedle železniční zastávky. OPIS ÚO Semily má zařízení vlivem výpadku elektrického proudu a poruchy mimo provoz a nemůže vyhlásit poplach. Velitel JSDH obce Studenec vyhlašuje poplach jednotce telefonem přes svolávací zařízení Pelig, siréna je vlivem výpadku elektrického proudu mimo provoz. Ve 22.22 hodin JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s DA 12/A 31 v počtu 1 + 8. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že na místě provádí JSDH obce Roztoky u Jilemnice s CAS 25 K/LIAZ odstraňování spadlých stromů ze silnice. Dle sdělení velitele JSDH obce Roztoky u Jilemnice pomoc nepotřebují. Po příjezdu jednotky HZS LBK PS Semily s CAS 24/MAN na místo zásahu byl proveden průzkumu domu č.p. 196 a okolí, vlivem silného větru došlo k pádu vzrostlé borovice na střechu obytného domu č.p. 196. Další nebezpečí již nehrozí a hasičské jednotky nemají techniku na odstranění stromu ze střechy objektu. Po dohodě s majitelem objektu bylo rozhodnuto, že odstranění stromu ze střechy obytného domu bude řešeno v ranních hodinách. Ve 22.48 hod. velitel JSDH obce Studenec hlásí telefonem situaci na OPIS ÚO Semily, jednotka je vyslána odstranit spadlé stromy na silnici z Roztok u Jilemnice do Jilemnice ulice Roztocké. Jednotka odstranila pomocí motorové řetězové pily 2 listnaté stromy zasahující do silnice v obci Roztoky. Ve 22.53 hodin se JSDH obce Studenec a jednotka PS Semily nacházejí v Roztokách u Jilemnice č.p. 162 – firma PELEVA TOOLS, kde došlo vlivem silného větru ke stržení střešní krytiny z pozinkovaného plechu ze střešní konstrukce třípodlažní budovy s půdorysem 13 x 21 metrů. Střešní krytina byla stržena na ploše asi 13 x 14 metrů a byla srolovaná na střešní konstrukci a částečně visela ze střechy nad silnicí. Po provedení průzkumu bylo okolí objektu, kde hrozil pád stržené střešní krytiny, zabezpečeno páskou zakazující vstup a s majitelem objektu bylo dohodnuto, že JSDH obce Studenec provede odstranění krytiny ze střechy v dopoledních hodinách dne 06.07.2012. Ve 23.04 hodin se JSDH obce Studenec a jednotka HZS LBK PS Semily se dostavily na místo zásahu na silnici z Roztok do Jilemnice. OPIS Semily odvolává jednotku HZS LBK PS Semily k jinému zásahu. JSDH obce Studenec postupně odstranila pomocí motorové řetězové pily 4 stromy ze silnice v lese mezi Roztokami a Jilemnicí. Ve 23.22 hodin byly stromy ze silnice z Roztok do Jilemnice odstraněny, velitel JSDH obce Studenec hlásí situaci radiostanicí na OPIS Semily. Jednotka je vyslána odstraňovat spadlé stromy ze silnice z Martinic do Jilemnice. JSDH obce Studenec se otáčí v Jilemnici ul. Roztocká a odjíždí přes Roztoky do Martinic. Mezi Roztokami a Martinicemi jednotka odstranila pomocí motorové řetězové pily spadlý listnatý strom, který zasahoval do silnice. Ve 23.35 hodin se JSDH obce Studenec dostavila na místo zásahu. Na místě zasahuje JSDH obce Jilemnice, JSDH obce Martinice, JSDH obce Čistá u Horek a JSDH obce Košťálov. Stromy jsou již ze silnice odstraněny a silnice je průjezdná. Ve 23.42 hodin Velitel JSDH obce Studenec hlásí telefonem situaci na OPIS Semily, jednotka je vyslána odstranit spadlé stromy z železniční tratě mezi Martinicemi a Jilemnicí společně s JSDH obce Jilemnice a JSDH obce Martinice. Ve 23.45 hodin se hasičské jednotky nacházejí u železničního přejezdu na lesní cestě směr Horní Branná za fotbalovým hřištěm v Martinicích. Zde byla vozidla odstavena a členové hasičských jednotek pokračovali s motorovými pilami a další výbavou po železniční trati asi 500 metrů směrem na Jilemnici. Po příchodu na místo zásahu bylo zjištěno, že došlo k pádu asi 30 vzrostlých smrků přes železniční trať v úseku asi 150 metrů. Před spadlými stromy zastavil motorový osobní vlak, jedoucí z Martinic do Jilemnice. Motorový vlak se vrátil zpět na nádraží v Martinicích a na místo zásahu přejela od Martinic drezína s hydraulickou rukou. Hasičské jednotky prováděly odstraňování spadlých stromů z kolejiště pomocí motorových řetězových pil. Větší části rozřezaných stromů byly odstraňovány z kolejiště pomocí hydraulické ruky na drezíně. Strojníci s hasičskými vozidly přejeli do Jilemnice k železničnímu přejezdu v ulici K Javorku. Po odstranění spadlých stromů z kolejiště dopravila drezína hasiče s výbavou do Jilemnice na železniční přejezd v ulici K Javorku. V 01.19 hodin velitel JSDH obce Studenec hlásí situaci na OPIS Semily. Po dohodě s OPIS Semily provedla jednotka kontrolu silnice z Martinic do Zálesní Lhoty, žádné spadlé stromy nebyly nalezeny, silnice byla průjezdná. Dále byla provedena kontrola silnice ze Studence do Karlova u Staré Paky. V lese mezi Žďárem u Staré Paky a Karlovem u Staré Paky jednotka pomocí motorové řetězové pily odstranila spadlý smrk, který zasahoval do poloviny silnice. Ve 02.05 hodin se JSDH obce Studenec vrátila s DA 12/A 31 na základnu. Při zásahu neměly hasičské jednotky fotoaparát, fotografie byly pořízeny až druhý den.