V pondělí 04. května 2009 napsal velitel JSDH obce Čistá u Horek Láďa Jiřička zajímavý komentář k článku a fotogalerii o provedení odborné přípravy JSDH obce Studenec dne 23. dubna 2009. Na komentář ve znění „Teda pánové, tohle vidět ředitel (všichni víme který), tak ho musí trefit. Hlavně fotka č. 11 je ukázková......, že?!?“ musím reagovat. Nechápu co je na provádění výcviku s technikou tak strašného, že by jsme měli mít na svědomí ředitele HZS LBK územního odboru Semily plk. Ing. KOVALSKÉHO Jiřího, Ph.D.. Zřejmě se jedná o to, že členové jednotky nepoužívají při výcviku přilbu, zásahový oděv, obuv a rukavice. Jelikož máme v jednotce 23 členů a vybavení hasiče ochrannými prostředky stojí zhruba 20 – 30 tisíc korun ( 23 členů x 25 000,- Kč si každý vynásobí sám ), tak není ve finančních možnostech Obce Studenec vybavit jednotku takovým způsobem, aby měl každý člen svoje vybavení. Výjezdová vozidla jsou vybavena předepsaným počtem ochranných prostředků. Při účasti členů celé jednotky na výcviku je početní stav o hodně vyšší než množství ochranných prostředků. K zásahu je toto množství dostatečné, jelikož vyjíždí 8 – 10 členů jednotky. Při provádění výcviku s technikou jsem nepovažoval za nutné používat zásahový oděv a přilbu. Při výcviku s dýchacími přístroji, zásazích, taktických a prověřovacích cvičeních samozřejmě předepsané ochranné prostředky používáme. V říjnu 2008 proběhla v naší jednotce kontrola HZS LBK ÚO Semily a k provádění školení a výcviku nebylo zásadních připomínek. Docela by mě zajímalo, jak provádějí předepsanou odbornou přípravu a její evidenci okolní hasičské jednotky, např. Čistá u Horek. No a zmiňovaná fotka č. 11 byla nahraná legrace, kterou by jistě pochopil i již zmiňovaný ředitel územního odboru, kterému jistě nechceme naší činností usilovat o život.

V A N C L Josef velitel JSDH obce Studenec