Datum : 29. ledna 2013 Místo zásahu : Firma Havel plyn a.s. Studenec č.p. 311 + silnice Druh zásahu : Únik oleje z osobního vozidla Vyhlášení poplachu : bez poplachu Výjezd k zásahu : 22.40 hod. Příjezd k zásahu : 22.41 hod. Odjezd na základnu : 00.21 hod. Návrat na základnu : 00.22 hod. Technika + počet hasičů : DA 12/A 31 v počtu 1 + 1 Činnost jednotky : Velitele JSDH obce Studenec žádá telefonem p. Havel Jiří o provedení likvidace uniklého oleje z osobního vozidla v prostoru čerpací stanice PHM firmy Havel plyn a.s. Studenec č.p. 311 vedle hasičské zbrojnice. Olej unikl v prostoru čerpací stanice PHM a na silnici směr Horka u St. Paky. Velitel JSDH obce Studenec nařídil p. Havlovi nahlásit situaci telefonem na tísňovou linku 150 nebo 112. Ve 22.40 hod. JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s DA 12/A 31 v počtu 1 + 1. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že vlivem technické závady došlo za jízdy k úniku emulze převodového oleje s vodou z osobního vozidla TOYOTA 4Runner, jedoucího od Horek u St. Paky směrem na Jilemnici. Řidič odstavil osobní vozidlo v prostoru čerpací stanice PHM. Uniklým převodovým olejem byla znečištěna silnice v nezjištěné délce a šířce 10-15 cm. V prostoru čerpací stanice PHM hrozilo vniknutí unikajícího oleje do kanalizace a příkopu vedle silnice. Jednotka provedla zasypání unikajícího oleje v prostoru čerpací stanice PHM sorbentem Vapex a pomocí sněhu vytvořila zábrany, aby olej nevnikl do kanalizace a do příkopu vedle silnice. Ve 22.50 hod. se na místo zásahu dostavila jednotka HZS LBK PS Jilemnice s CAS 15/MAN, po seznámení se situací přebral velení u zásahu velitel družstva jednotky PS Jilemnice. JSDH obce Studenec pomáhala jednotce PS Jilemnice s likvidací uniklého převodového oleje pomocí sorbentu v prostoru čerpací stanice PHM a na silnici v úseku 700 metrů od firmy Havel plyn a.s. po odbočku na Starou Paku u kostela. Po provedení likvidace uniklého oleje se JSDH obce Studenec vrátila v 00.22 hod. na základnu.