V sobotu 09.03.2013 od 15.00 hod. a ve čtvrtek 14.03.2013 od 16.00 hodin byl proveden praktický výcvik nositelů dýchací techniky JSDH obce Studenec. Členové jednotky si vybrali jeden z uvedených termínů, v každém termínu prováděly výcvik dvě skupiny po 3 hasičích. Výcvik proběhl po delší době opět v Zálesní Lhotě v objektu bývalé školy č.p. 208 nedaleko kostela. Jedná se o objekt v majetku Obce Studenec, kde se v 1.NP nachází zdravotní středisko a společenská místnost, ostatní prostory jsou neobývané. Tématem výcviku bylo hašení požáru a vyhledávání osob v bytu ve 2.NP. Vytvořit v objektu podmínky podobné jako při požáru dostal opět za úkol člen naší jednotky Vancl Marek. Prostor bytu ve 2.NP, který se skládá ze tří větších místností, koupelny a spíže, byl zakouřen pomocí mlhátoru na nulovou viditelnost, okna zalepena černou fólií a do místností byly nainstalovány překážky z částí nábytku a dalších věcí nalezených v půdním prostoru. Aby to nebylo tak jednoduché, byly v místnostech bytu schovány osoby - při prvním termínu jedna dospělá osoba a dvě děti, při druhém termínu čtyři děti. Vozidla CAS 32/T 815 a DA 12/A 31 byla odstavena na cestě ke kostelu před objektem bývalé školy. Členové jednotky v dýchacích přístrojích vytvořili od CAS 32/T 815 dopravní vedení B-75 v délce 20 metrů a od rozdělovače před vchodem do objektu proud C-52 po schodišti do 2.NP. Pohřešované osoby byly postupně nalezeny a vyvedeny po schodišti mimo objekt. Prostor bytu byl odvětrán otevřením oken a ze zavodněného hadicového vedení byl proveden výstřik vody oknem do zahrady. Po provedení úklidu použitého vybavení se jednotka vrátila na základnu, kde bylo provedeno vyhodnocení výcviku.