Datum : 30. dubna 2008

Místo zásahu : Studenec č.p. 367 – Základní škola

Druh zásahu : Tématické cvičení

Vyhlášení poplachu : 08.55 hod.

Výjezd k zásahu : 08.56 hod.

Příjezd k zásahu : 08.57 hod.

Odjezd na základnu : 11.13 hod.

Návrat na základnu : 11.15 hod.

Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3

DA 12/A 31 v počtu 1 + 9

Tématického cvičení se zúčastnily složky IZS :

• JSDH obce Studenec CAS 32/T 815, DA 12/A 31

• JSDH obce Jilemnice CAS 25 K/LIAZ

• HZS LBK PS Turnov AZ 30/MAN Camiva

• Policie ČR – Pořádková jednotka Rokytnice nad Jizerou

• Český červený kříž Jablonec nad Jizerou

• HZS LBK ÚO Semily – oddělení ochrany obyvatelstva por. Ivan Rumpík

Průběh tématického cvičení :

Námětem cvičení byla likvidace požáru ve cvičné kuchyňce ve 3.NP budovy Základní školy s provedením evakuace a záchrany osob. Pro zajištění plynulého průběhu ukázky zásahu bez dlouhých prodlev byly jednotky PO s technikou soustředěny před začátkem cvičení na parkovišti u hasičárny ve Studenci. V 08.50 hod. byla na střeše budovy Základní školy zapálena dýmovnice pro simulaci požáru a prostor chodby ve 3.NP byl zakouřen pomocí mlhátoru. V 08.54 hod. byl vyhlášen požární poplach rozhlasem v budově Základní školy a vyhlášena evakuace osob z budovy ZŠ na parkoviště za Základní školou..V 08.55 hodin byl požár ohlášen na mobilní telefon velitele JSDH obce Studenec a jednotky PO vyjíždějí od hasičárny ve Studenci na místo cvičení. Po příjezdu na místo zásahu bylo od pedagogického personálu zjištěno, že se požár nachází ve cvičné kuchyňce ve 3.NP vedle učebny 8. ročníku, a že po provedení evakuace osob chybí 2 učitelé a 3 děti. JSDH obce Studenec vytvořila od CAS 32/T 815 dopravní vedení B-75 po schodišti do 2.NP, rozdělovač a proud C-52 v dýchacích přístrojích do 3.NP k ohnisku požáru. Dále byla vytvořena průzkumná skupina v dýchacích přístrojích na vyhledávání pohřešovaných osob. JSDH obce Jilemnice ponechala CAS 25 K/LIAZ v záloze na místě zásahu a vytvořila průzkumnou skupinu v dýchacích přístrojích na vyhledávání pohřešovaných osob. Na parkovišti provedeno ustavení automobilového žebříku AZ 30/MAN Camiva jednotky PS Turnov a provedena evakuace dvou zraněných učitelů z okna učebny ve 3.NP. Ve 3.NP nalezeni 3 zranění žáci, dva vyvedeni a jeden vynesen na vakuových nosítkách mimo objekt školy na parkoviště, kde byli předáni do péče Českého červeného kříže k ošetření. Po ukončení evakuace a záchrany osob, ošetření zraněných a „likvidaci požáru“ ve cvičné kuchyňce bylo cvičení v 09.15 hod. ukončeno. Dále byla provedena ukázka hasebního zásahu na střechu budovy ZŠ pomocí lafetové proudnice z pracovního koše automobilového žebříku AZ 30/MAN Camiva. Poté se žáci Základní školy a děti z Mateřské školky, které se přišly na cvičení také podívat, přesunuly na parkoviště u Sokolovny ve Studenci, kde provedli příslušníci Policie ČR – Pořádkové jednotky Rokytnice nad Jizerou ukázku zneškodnění a zadržení pachatele, který vykrádal osobní vozidlo. Dále příslušníci Policie předvedli vybavení, které používají a ukázky činnosti Pořádkové jednotky. Členové JSDH obce Jilemnice se dvěma členy JSDH obce Studenec předvedli ukázku vyproštění dvou zraněných osob z havarovaného vozidla. Jako poslední byla ukázka hašení hořícího osobního vozidla. Vozidlo bylo zapáleno a po mírném rozhoření uhašeno pomocí práškových hasících přístrojů a proudu C-52 na střední pěnu od CAS 32/T 815 JSDH obce Studenec. V 11.00 hodin bylo tématické cvičení ukončeno.