Datum : 22. května 2009 Místo zásahu : Horní Branná č.p. 257 – Základní škola Druh zásahu : Taktické cvičení Vyhlášení poplachu : 09.02 hod. Výjezd k zásahu : 09.05 hod. Příjezd k zásahu : 09.14 hod. Odjezd na základnu : 10.40 hod. Návrat na základnu : 10.53 hod. Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3                                                                               DA 12/A 31 v počtu 1 + 7 Taktického cvičení se zúčastnily hasičské jednotky : HZS LBK PS Jilemnice CAS 25 K/LIAZ a CAS 32/T 815 HZS KHK PS Vrchlabí CAS 24/RENAULT JSDH obce Horní Branná DA 12/A 21 JSDH obce Studenec CAS 32/T 815, DA 12/A 31 JSDH obce Jilemnice CAS 25 K/LIAZ HZS LBK PS Turnov AZ 30/MAN Camiva Průběh taktického cvičení : Námětem cvičení byla likvidace požáru, který vznikl v místnosti ve 2.NP budovy Základní školy a prohořením dřevěné konstrukce stropu se rozšířil do půdního prostoru a na střešní konstrukci. Před příjezdem první hasičské jednotky byla provedena personálem školy evakuace osob mimo objekt školy. Při následném sčítání žáků bylo zjištěno, že 6 žáků zůstalo ve třídě, která se nachází za místností zasaženou požárem. Figurantům, kteří představovali 6 pohřešovaných žáků školy, namaskovali předpokládaná zranění členové Českého červeného kříže Jablonec nad Jizerou. Vnitřní prostor školy byl v místě zásahu zakouřen pomocí mlhátoru. Jednotky prováděly zásah v dýchací technice, provedly vyhledání pohřešovaných šesti žáků a poskytnutí první pomoci. Záchrana žáků byla prováděna vyvedením mimo objekt v evakuačních maskách a pomocí automobilového žebříku s pracovním košem AZ 30/MAN Camiva. Na hašení požáru byly nasazeny 2 proudy C-52 z vnější části objektu, 1 proud C-52 do místnosti ve 2.NP, kde se nacházelo ohnisko požáru a 3 proudy C-52 do půdního prostoru. Zásah byl prováděn uvnitř budovy školy bez použití vody. Po ukončení záchrany osob bylo prováděno „hašení“ střechy školy lafetovou proudnicí z pracovního koše automobilového žebříku AZ 30/MAN Camiva. Na doplňování vody do cisteren na místě zásahu byla zřízena 2 dopravní vedení B-75 od 2 přenosných stříkaček PS 12 ze zámeckého rybníka ve vzdálenosti asi 150 metrů. Činnost JSDH obce Studenec : JSDH obce Studenec vytvořila od CAS 32/T 815 dopravní vedení B-75, rozdělovač a proud C-52 na hašení objektu školy ze zadní části a proud C-52 na hašení objektu školy od hlavního vchodu do budovy. Tři členové jednotky v dýchacích přístrojích vytvořili proud C-52 od rozdělovače na dopravním vedení B-75 od CAS 25 K/LIAZ jednotky PS Jilemnice ze schodiště do půdního prostoru budovy školy. Od přenosné stříkačky PS 12 bylo vytvořeno dopravní vedení B-75 v délce 150 metrů od zámeckého rybníka do CAS 32/T 815 JSDH obce Studenec. Po ukončení cvičení a úklidu použitého vybavení hasičských jednotek bylo provedeno vyhodnocení taktického cvičení a poté hasičské jednotky vrátily zpět na základny.