Datum :                               11. srpna 2013    Místo zásahu :                    Martinice v Krk. č.p. 87                   Druh zásahu :                     Požár Kulturního domu Vyhlášení poplachu :          03.27 hod. Výjezd k zásahu :                03.32 hod. Příjezd k zásahu :                03.36 hod. Odjezd na základnu :          09.44 hod. Návrat na základnu :           09.52 hod. Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3                                            DA 12/A 31 v počtu 1 + 10 Činnost jednotky : OPIS ÚO Semily vyhlašuje poplach JSDH obce Studenec, požár Kulturního domu č.p. 87 v Martinicích v Krkonoších. JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s CAS 32/T 815 a DA 12/A 31. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že je celý objekt silně zakouřený a všemi otvory vychází kouř. Na místě již zasahovala jednotka HZS LBK PS Jilemnice s CAS 15/MAN, která vytvořila od CAS 15/MAN dopravní vedení B-75, rozdělovač před vchod do sálu a proud C-52 v dýchacích přístrojích na průzkum a hašení sálu a jeviště. Dále se na místo zásahu dostavil automobilový žebřík AZ 30/Mercedes jednotky PS Jilemnice. JSDH obce Studenec vytvořila od CAS 15/MAN jednotky PS Jilemnice dopravní vedení B-75, rozdělovač do zahrady vedle objektu a proud C-52 před vstupní dveře do bytu majitele objektu. Tříčlenná průzkumná skupina v dýchacích přístrojích provedla za asistence  Policie ČR OO Jilemnice násilné otevření vchodových dveří do bytu, bylo podezření, že se v bytě mohou nacházet osoby. Průzkumná skupina s proudem C-52 prováděla průzkum schodiště a prostorů bytu ve 2.NP. Byt byl zakouřen na nulovou viditelnost a v celém prostoru byla vysoká teplota. Postupně probíhalo přirozené odvětrávání bytu otevřením oken. V prostoru bytu nebyly nalezeny žádné osoby. Lokalizace požáru v bytě byla provedena pomocí proudu C-52. Na podestě schodiště před vstupem do bytu ve 2.NP byla nalezena plynová kamna Pohoda s 10 kg tlakovou nádobou s propan-butanem. Kamna nebyla zasažena párem a byla vynesena po schodišti mimo objekt. V místnosti mezi schodištěm do bytu a jevištěm v 1.NP byla nalezena 2 kg tlaková nádoba s propan-butanem, která nebyla zasažena požárem a byla vynesena mimo objekt. Tři členové JSDH obce Studenec v dýchacích přístrojích posílili jednotku PS Jilemnice v prostoru sálu a jeviště. Od CAS 32/T 815 JSDH obce Studenec bylo vytvořeno dopravní vedení B-75 na doplňování vody do CAS 15/MAN jednotky PS Jilemnice. Díle se na místo zásahu dostavila JSDH obce Martinice v Krkonoších s DA 12/GAZelle, která vytvořila dopravní vedení B-75 ( 120 m ) od nadzemního hydrantu nad hasičskou zbrojnicí na doplňování vody do CAS 32/T 815 JSDH obce Studenec. JSDH obce Jilemnice se dostavila na místo zásahu s CAS 25 K/LIAZ, vozidlo ponechala jednotka v záloze a členové jednotky prováděli hasební práce a rozebírání konstrukcí v dýchacích přístrojích uvnitř objektu. Od rozdělovače před vchodem do sálu byl vytvořen druhý proud C-52 na hašení jeviště a sálu. Místo zásahu bylo osvětleno pomocí osvětlovacího stožáru na CAS 15/MAN jednotky PS Jilemnice a pomocí reflektorů na stojanech od elektrocentrály EC 4000 ve vozidle DA 12/A 31 JSDH obce Studenec. Proud C-52 byl z bytu majitele objektu přemístěn po nastavovacím žebříku na střechu přísálí a odtud po žebříku oknem v dýchacích přístrojích do půdního prostoru nad jevištěm a sálem. Prostor byl zakouřen na nulovou viditelnost s vysokou teplotou bez plamenného hoření. Od rozdělovače v zahradě vedle objektu byl vytvořen druhý proud C-52 po nastavovacím žebříku na střechu přísálí a odtud po nastavovacím žebříku na střechu nad sálem a jevištěm. Ve střešní konstrukci byly vytvořeny dva otvory 1 x 1 metr na odvětrání půdního prostoru. Pomocí elektrické rozbrušovací pily napojené na elektrocentrálu ve vozidle DA 12/A 31 JSDH obce Studenec byla odstraněna střešní krytina z pozinkovaného plechu a motorovou řetězovou pilou jednotky PS Jilemnice byly v dřevěné střešní konstrukci vyřezány otvory. Po částečném odvětrání půdního prostoru bylo průzkumem v dýchacích přístrojích zjištěno, že jsou požárem zasaženy mezistropní prostory nad jevištěm a sálem. Pomocí motorové rozbrušovací pily a motorové řetězové pily jednotky PS Jilemnice byly ve stropu mezi půdním prostorem a jevištěm se sálem vytvářeny v dýchacích přístrojích otvory na odvětrání mezistropních prostorů a hašení ohnisek požáru. Ohniska požáru byla vyhledávána pomocí termokamery jednotky PS Jilemnice. Na místo zásahu se dostavila jednotka HZS LBK PS Semily s PPLA/A 21 (protiplynový automobil – plnění tlakových lahví dýchací techniky). Prostory mateřské školky, která se nachází v objektu Kulturního domu, požárem zasaženy nebyly, ale byly poškozeny kouřem. JSDH obce Studenec použila při zásahu 9 ks dýchacích přístrojů SATURN + 18 ks tlakových lahví dýchacích přístrojů. Na místo zásahu byly dovezeny i záložní dýchací přístroje z hasičárny ve Studenci. Dovoz zajistila JSDH obce Martinice v Krk. vozidlem  DA 12/GAZelle. Po provedení likvidace požáru byl proveden závěrečný průzkum objektu pomocí termokamery jednotky PS Jilemnice a hasičské jednotky se vrátily na své základny. Dohlídku nad místem zásahu prováděla JSDH obce Martinice v Krkonoších. V 11.04 hod. byla na místo zásahu povolána znovu jednotka PS Jilemnice s CAS 15/MAN, došlo k rozhoření dřevěné konstrukce stropu mezi jevištěm a půdním prostorem. Jednotka provedla v dýchacích přístrojích rozebrání požárem zasaženého stropu a uhašení ohnisek požáru. Ve 22 hodin dne 11.08.2013 ukončila JSDH obce Martinice v Krk. dohlídku nad místem zásahu a objekt byl předán majiteli. Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 1 500 000,-Kč, uchráněné hodnoty na 4 500 000,-Kč, příčina požáru je v šetření.