Sbor dobrovolných hasičů v Jilemnici připravil pro děti Hasičské soustředění na Pecce, které se konalo o víkendu 3.10. a 4.10. 2009.  Na tomto soustředění si mladí hasiči a dorostenci opakovali disciplíny, které budou potřebovat na velkou soutěž Závod hasičské všestrannosti.

Nástup všech přítomných hasičských sborů z okolních obcí (Jilemnice, Bělá, Nedaříž, Bukovina, Studenec) se uskutečnil asi 9:30hodin. Zde nás informovali o tom, co nás celý víkend čeká. V sobotu dopoledne proběhlo opakování jednotlivých disciplín - střelba ze vzduchovky, základy topografie, zorientování mapy na sever, první  pomoc, požární ochrana, překonání překážky a uzlování (pro mladší kategorie). Starší kategorie a dorostenci měli ještě další disciplíny. Cesta vedla lesem po oranžových fáborkách asi 2.km.

Naši nejmladší hasiči při dopolední procházce po určené cestě opravdu nezaháleli. Již po příchodu do lesa  chlapce zaujala velká stromová houba ,,choroš", kterou si nesli jako největší poklad až do cíle. Během cesty na něj přidávali další poklady lesa - šišky, houby, mechy, kameny... Děvčata sbírala kapradí a vyráběla si z něj přívěšek na krk. Ale i přesto jsme absolvovali na stanovištích všechny úkoly, které byly při první cestě opravdu daleko od sebe. Když jsme se dostali zdárně do cíle, odnesli jsme lesní poklady na verandičku před naší chatku č. 10., kterou jsme pro tento víkend obsadili, a šli jsme na oběd.

Po obědě děti čekala soutěž jednotlivců. Každý běžel již známou závodní trať sám a sám plnil zadané úkoly, za které dostal body. Body a čas, za který děti trať oběhly, se nakonec sečetli. Dopadlo to takto...

Výsledková listina:

• 2.   Jónová Michaela  - Jilemnice - 31,50
  • 3.   Grofová Karolína - Studenec - 34,49
  • 6.   Soukupová Anča -  Studenec - 47,00

V sobotu večer se konala pro děti discotéka, na které naši mladí hasiči chyběli, neboť jsme je rozvezli asi kolem 17:00 hodiny domů.

V neděli ráno jsme se opět sešli a vyrazili na Pecku. V dopoledních hodinách se tam konal Závod požární všestrannosti nanečisto. Dnes běžela pětičlenná družstva po stejné trati jako včera. Mladší děti ze Studence se umístili na 4. a 8. místě a dorostenci na 2. místě.

Po oba dny po závodu následovala volná zábava. Naše děti si našly místo na hraní  na prolejzačkách a ve křoví, kde si budovaly nové chodbičky a vařily kouzelné lektvary. Asi kolem 15:00 hodiny jsme jeli domů. Dětem se na hasičském soustředění velice líbilo a moc se těší na velkou soutěž.  Soustředění nám ukázalo, kde máme ještě určité nedostatky. Ty ale při pondělním cvičení jistě odstraníme. Co tedy popřát našim mladým hasičům? Ať se jim to na soutěži vydaří.

Mirka Vanclová a Veronika Vanclová