Ve dnech 1.-3. 10. pořádali hasiči z Jilemnice soustředění mladých hasičů v areálu blízko hradu Pecka. Účastnit se ho mohli všichni, kteří si chtěli nanečisto vyzkoušet blížící se branný závod. V pátek, 1. 10., bylo na programu ubytování dětí v chatkách a školení vedoucích. Naši Studenečtí však přijeli až v sobotu ráno. Pepa Vancl jich přivezl šest: Markétka Jezdinská, Pavel Horáček, Kája Grofová, Matěj Kuřík, Káťa Hylmarová, Kuba Hylmar. Jako vedoucí s nimi jel Pavel Hylmar.  Nejprve je uvedli do společenské místnosti a nabídli jim možnost uložit si věci do připravené místnosti. Dále si po rychlém vyplnění stravovacího lístku došli na snídani. Pak se děti přesunuly na dětské hřiště a bavily se na různých prolézačkách. Následně si šly zkusit všechny dovednosti, které budou při závodu potřebovat, a prohlédli si trať. Ta je zarazila hned ze začátku - nikdo nemohl uvěřit, že se bude opravdu běžet do tak strmého kopce (ten děti později pojmenovaly „Strmilovák"), Následoval oběd, polévka a vepřo-knedlo-zelo. Kdo chtěl, mohl si odpoledne zahrát fotbal nebo třeba společenské hry. To aby lépe uběhlo čekání, než na ně přijde v závodu jednotlivců řada. V tom je čekala nejdříve střelba ze vzduchovky, běh do strmého kopce, vázání uzlů, určování azimutu a mapy, hasebních prostředků a hasičských značek, šplh, topografické značky a zdravověda. Každý měl svou kartu, do které se zapisovaly jeho výsledky, a ta se v cíli odevzdala. Po doběhnutí se děti občerstvily dobrým čajem a opět hrály společenské hry. Zanedlouho jim ukázali jejich výsledky a šlo se na večeři. K té se podával řízek a bramborový salát. To už pro všechny přijel Pepa a rozvezl je domů.   V neděli ráno se vše opakovalo. Pepa je přivezl, děti se nasnídaly a šly hrát stolní tenis. Po nástupu se pustily na trať - dnes závodily jako kolektiv. Než na ně přišla řada, hrály si na dětském hřišti nebo se učily uzle a značky. Jejich čas přišel kolem 10.53 h. Po zdárném absolvování všech kontrol doběhly do cíle a vydaly se na oběd. Dnes se podávala svíčková a čaj. Odpoledne se děti bavily hlavně na dětském hřišti, ale čas si našly i na stolní hry. Při nich však nastal problém - nikde se nenašla hrací kostka. Děti zachránil až Matěj, který potřebnou kostku vyrobil z papíru. Kolem 16 h byl závěrečný nástup. A vyplatilo se - děti skončily na 4. místě. Potom se mezi všechny dala krabice s jablky a každý si mohl vzít. Ihned se kolem ní nahrnuli úplně všichni, jen aby se na ně dostalo. Po rozloučení děti přemluvily Pepu, aby je zavezl na hrad Pecka. Tam na ně počkal a děti se s Pavlem vydali na prohlídku. Protože však bylo dost hodin, průvodce už neprováděl. To ale dětem vůbec nevadilo a prošly si celé nádvoří samy, a nezapomněly se podívat ani do těch „nejzajímavějších" míst, nad kterými tabulka hlásala „Vstup zakázán". A pak se cestou domů samozřejmě nemohla vynechat zastávka na zmrzlinu, takže si děti hezky zakončily pro ně náročný den.