Datum : 29. října 2009 Místo zásahu : Studenec č.p. 5 – Mateřská školka Druh zásahu : Bourání poškozeného komínu Vyhlášení poplachu : bez poplachu – práce pro obec Výjezd k zásahu : 08.15 hod. Příjezd k zásahu : 08.17 hod. Odjezd na základnu : 17.08 hod. Návrat na základnu : 17.10 hod. Technika + počet hasičů : DA 12/A 31 v počtu 1 + 2 Činnost jednotky : JSDH obce Studenec vyjela na žádost Obce Studenec s vozidlem DA 12/A 31 zbourat nepoužívaný komín na budově Mateřské školky ve Studenci č.p. 5. Komín byl již ve velice špatném stavu, malta ze spár mezi cihlami byla místy vypadaná a hrozilo, že se komín zřítí. Jednalo se o komín o rozměrech 125 x 50 cm se třemi průduchy a výškou nad střechu 1 metr. Do půdního prostoru školky byl vynesen hliníkový nastavovací žebřík, výbava pro práci ve výškách a nářadí potřebné pro bourání komínu. Po přistavení žebříku do vikýře vedle poškozeného komínu a provedeném průzkumu bylo zjištěno, že některé cihly jsou uvolněné a částečně vysunuté mimo těleso komínu. Z tohoto důvodu nebylo možné začít práce rozbitím vrchní betonové desky, protože by došlo k rozpadnutí komínu a jeho zřícení. Členové jednotky byli na střeše jištěni pomocí hasičských opasků, záchranných lan, karabin a blokantů. Po rozebrání uvolněných částí komínu, které hrozily pádem, bylo provedeno rozbití vrchní betonové desky. Vybouraný materiál byl v plechových kbelících spouštěn pomocí záchytného lana vikýřem do půdního prostoru ( výška asi 5 metrů), kde byl rozmisťován tak, aby nedošlo k přetížení stropu. Po odstranění betonové desky již probíhalo bourání komínu bez větších problémů. Po odbourání komínu pod střechu bylo zjištěno, že je komín poškozený i v půdním prostoru, malta mezi cihlami a některé cihly se rozsýpají a komín se silně kývá. Jelikož byla výška komínu od podlahy půdního prostoru po střešní konstrukci 5 metrů, hrozilo, že padající komín propadne stropem do prostorů školky. Z tohoto důvodu bylo postupně odbouráno ještě 2,5 metru komínového tělesa. Zbylá část komínu již byla stabilní. Mírným zpestřením celé akce byla záchrana mobilního telefonu, který vypadl z kapsy jednomu nejmenovanému členovi jednotky a spadl do prostředního průduchu komína. Jelikož do komínových průduchů padaly při bourání kusy cihel s maltou, byla naděje, že telefon nepropadl až do suterénu. Pomocí spuštěného lana do průduchu komína byla zjištěna hloubka, ve které se telefon nachází. V odměřené vzdálenosti, asi metr nad podlahou půdního prostoru, byl vysekán v komínovém tělese otvor a mírně zaprášený, ale funkční, telefon byl zachráněný. Marek měl ze zachráněného telefonu opravdu radost. Akce byla úspěšně ukončena po 17 hodině.