Hasičské soustředění starších dětí letos probíhalo od 20. do 24.7.2015. Zúčastnilo se ho 14 dětí. Byly rozděleny do 4 chatek, 5. chatka byla pro vedoucí. Sešli jsme se v 8:00 u hasičárny ve Studenci. Sepsali jsme vše potřebné a naložili věci. Jeli jsme transporterem s přívěsem plným věcí. Řídil Pepik Vancl. Dalšími auty nás vezli Petr Podzimek, Luboš Link a Lukáš Kalenský. Do kempu Pecka jsme dorazili asi v 10 hodin. Rozdělili jsme si chatky a děti se rovnou nastěhovaly. Vzadu za chatičkami nám chlapi postavili přístřešek a sezení. Tam jsme celý týden společně jedli a vytvářeli. Naše řidiče jsme poslali domů a vydali se zkoumat okolí. Vyběhli jsme za kempem na kopec a děti hrály hru - "záchranář", kterou si oblíbily už na hasičáku. Byly potom dost unavené, takže snědly oběd a k naší velké radosti si daly hodinu polední klid. po obědě jsme se šli podívat k vodě. Bylo velké teplo, tak jsme si hráli u vody na kačeny, lovení perel, nebo plavecké závody. Kohoutí zápasy byly také velmi zábavné - jen trochu nebezpečné. Kvečerou jsme se ještě prošli, připomněli si pravidla a zahájili celopobytovou hru, nazvanou "DOBÝVÁNÍ HRADU PECKA". Byla to hra hlavně motivační. Děti byly rozděleny do skupinek. Skupinky si vymyslely název svého šlechtického rodu, vyrobily si každá svůj erb a dřevěnou kuši, se kterou jednotlivé děti střílely do terčů. Za každou soutěž, závod, nebo dobrý skutek, dostaly děti hodnocení v podobě rytířů, které si nalepovaly do svého území na nástěnce. Když naopak neposlechly, nebo byly na sebe ošklivé, musely si nalepit loupežníka. 3 loupežníci jim potom zničili jednho rytíře. Po večeři jsme určili noční hlídku. Děti se střídaly celou noc a po dvojicích hlídaly náš klidný spánek. (Jen se občas stalo, že se spáči s tvrdým spánlem probudili ráno pomalovaní fixem.) Budíček byl ráno v 7:00. Proběhla rozcvička i ranní hygiena. Po 8. hodině byla snídaně a pak už následoval další program. Hry, procházky, koupání, souboje a učení textů, pro dobrou paměť. Projít jsme se šli i k blízkému rybníčku, kde jsme hráli "plnění kbelíků". U toho se děti moc neosvěžily, spíš se umazaly od bláta. I přes veliké teplo jsme vystoupali na hrad Pecka a poslechli si zajímavé povídání o našich předcích při prohlídce hradu i sklepení. Děti byly velmi unavené a vyčerpané sluníčkem. Když však dostaly nanuky, do kempu všechny nakonec došly. Odpolední koupání pak bylo nutností a večer už jsme se drželi v kempu a opékali si k večeři párky, housky a - naši specialitu - houskové knedlíky od oběda (mimochodem, moc chutnaly našim sousedům, kteří si s námi občas hráli). Ve středu v noci k nám zavítala návštěva. Přijeli Tom Chrtek, Lukáš Vancl, Lukáš Kalenský, Petr Podzimek a Luboš Link. Hned po příjezdu začala noční hra. Děti chodily po jednom a po tmě samy kolem koupaliště a vázaly na jednotlivých stanovištích hasičské uzle. Nakonec sepisovaly topografické značky - takový ZHV po tmě. Dostaly od Luboše svítivé náramky a co bylo nejlepší - balónky, které jim plnil heliem. Všichni si plnily pusinky tím úžasným plynem a žblekotali jako trpaslíčci. to jsme se nasmáli. Potom už rozumní řekli dost, protože bylo půl kempu vzhůru a šlo se spát. Ve čtvrtek se udělalo malinko chladněji, tak jsme se odvážili na delší pochod. Cestou jsme hráli oblíbenou hru "nálety" a vědomostní bojovku o rytíře. šly jsme asi 12 km a naším cílem byla Krkonošská vyhlídka. Šlo se převážně lesem, takže velmi příjemná cesta. Přesto se některé děti táhly za námi jako s...limáčci. Došli všichni v pohodě, jen některým lesní včelky ďobly pár žihadel na památku. V kempu byl opět nanuk a chladivá voda koupaliště. V pátek hned ráno nastalo balení. Chatky musely být vyklizeny v 10:00. To jsme všichni stihli. Nechali jsme si pouze jednu chatku na věci. Pepik nám většinu věcí odvezl domů, když jel pro oběd. Zbyly nám pouze malé batůžky. Čekala nás ještě procházka lesem a házení oštěpů. Po obědě v kempu jsme vyhlásili výsledky soutěže o rytíře a vítězné družstvo si jako první šlo vybrat krásnou cenu. Pak následovala i ostatní družstva. Moc jsme se z cen neradovali, protože jsme se nahrnuli do koupaliště a ráchali se až do půl 3. Pak jsme šli do restaurace na hranolky, krokety a bramboráčky. Když jsme to snědli, přijeli chlapi s auty na odvoz. Tak jsme se jim nahrnuli na sedadla a tradá domů. Za hasičárnou jsme ještě chtěli čekat do 18:00 na rodiče, ale tu hodinku už děti nemohly vydržet. Tolik je to táhlo domů, že jsme je začali, na přání rodičů pomalu propouštět a v těch 18:00 jsme už měli i uklizené věci v hasičárně. No a já byla mooooc ráda, že se nikomu nic vážného nestalo, že jsme se nasmáli, až nás břicha bolí, a že máme na co vzpomínat. A hlavně jsem se opět utvrdila v tom, že mám kolem sebe spoustu strašně hodných lidí, kteří pomůžou, poradí, přispějí a přijedou, když je požádám. Děkuji proto nejdříve Lucince a Lídě Grofovým a Simče Bartoňové, že jsou ochotné se mnou vymýšlet hry a soutěže, bavit děti i mě a pomáhají mi uskutečnit mé poťouchlé nápady. Chlapům, kteří nám pomáhali s odvozem a noční hrou, Pepikovi který nám vozil a připravoval jídlo a Vláďovi, který zaskakoval, když byl Pepik v práci. Děkuji také Péťovi, který byl vždy po ruce, když bylo něco potřeba. Děkuji Podzimkovým a Lubošovi za sponzorské dary a SDH Studenec za příspěvek, protože bez finanční podpory by se cena tohoto soustředění pro jednotlivé děti určitě pohybovala nad 1000 kč. A už je toho nějak moc, takže ... soustředění se zúčastnily tyto děti: Eliška Hamáčková, Barča Vanclová, Nikča Hamáčková, Luky Link, Adam Kalenský, Jirka Ježek, Ondra Vaníček, Ráďa Link, Filip Ulman, Adam Vrbata, Pepča Vancl, Filip Matuška, Tom Podzimek a Denisek Šabata. Eliška Drbohlavová bohužel na poslední chvíli onemocněla, takže nemohla jet. Všem ještě jednou děkuji a těším se na další společně strávené chvíle. Všechny zajímavé i praštěné fotečky najdete na: http://lucinkaa2.rajce.idnes.cz/Hasicske_soustredeni_Pecka_20.-24.7.2015/ Verča V.