Ve středu 28. dubna 2010 se od 15 hodin konal praktický výcvik hasičských jednotek předurčených pro plnění vody do letecké techniky při hašení lesních a polních porostů. Výcvik probíhal na letišti v Lomnici nad Popelkou a byl organizován HZS Libereckého kraje pro hasičské jednotky z ÚO Semily, které jsou pro tuto činnost předurčeny. I přesto, že se naše jednotka tohoto výcviku v dřívější době účastnila, nebyli jsme do výcviku zařazeni. Zřejmě se v našem hasebním obvodu nepočítá s nasazením letecké techniky na hašení lesů. Členové naší jednotky se této akce účastnili pouze jako diváci. Na místo výcviku jsme odjeli vozidlem DA 12/A 31 a vozidlem VW Transporter, kterým odjelo družstvo mladých hasičů. Poté, co vedoucí cvičení zopakoval přítomným hasičským jednotkám taktiku a bezpečnost práce při plnění letecké techniky vodou, nejprve probíhal výcvik s vrtulníkem BELL 412. Hasičské jednotky si postupně vyzkoušely plnění bambi vaku zavěšeného pod vrtulníkem vodou hadicovým vedením od cisterny. Po naplnění bambi vaku vodou vždy vrtulník odletěl mimo letiště a provedl shození vody na louku. Během výcviku s vrtulníkem přistálo na plochu letiště letadlo M-18 Dromader a letadlo Z-37 Čmelák, která jsou také určena na hašení lesních a polních porostů. Po ukončení výcviku s vrtulníkem bylo provedeno naplnění vody do letadla M-18 Dromader, které provedlo shození vody na plochu letiště. Po odletu vrtulníku a letadel provedl vedoucí cvičení vyhodnocení celé akce a poté se již hasičské jednotky vrátily na své základny.