Jelikož se na mě obrátilo několik lidí s dotazem, jak to bylo s účastí JSDH obce Studenec na výcviku s leteckou technikou na letišti v Lomnici nad Popelkou, rád bych vás seznámil se situací, aby nedocházelo k šíření zkreslených informací. Odborná příprava hasičských jednotek předurčených pro plnění letecké techniky vodou na hašení lesních a polních porostů probíhala nejprve teoreticky v Turnově a 28.04.2010 prakticky na letišti v Lomnici nad Popelkou. Výcviku se účastnilo 15 hasičských jednotek z ÚO Semily. Naše jednotka nebyla do této odborné přípravy zařazena. Kontaktoval jsem proto telefonicky nejprve mjr. Bc. Pavla Vitáka - vedoucího oddělení IZS a služeb HZS LBK ÚO Semily a poté plk. Ing. Jiřího Kovalského Ph.D. - ředitele HZS LBK ÚO Semily, kteří mě sdělili, že naše jednotka není předurčena pro tuto činnost, nemá pro plnění letecké techniky podepsanou smlouvu a proto nemůže být do výcviku zařazena. Na dotaz, proč jsme byli z této činnosti vyřazeni, když jsme se v dřívější době výcviku účastnili a kdo nás nyní vyřadil, jsem dostal odpověď, že proškolení dalších jednotek by zvýšilo finanční náklady na provedení výcviku a že se výcviku účasní jednotky z okolí předurčených letišť. Pro použití vrtulníku na hašení není dle mého názoru potřeba žádné letiště, ale pouze plocha, kam jsou schopné cisterny dovézt vodu. Jelikož do výcviku nebyla zařazena žádná dobrovolná jednotka od Hrabačova až po Čistou u Horek, budou v našem okolí provádět plnění letecké techniky zřejmě asi jednotky povolané z dost velkých vzdáleností, nebo bude létat na velkou vzdálenost letecká technika. Naše jednotka se tohoto výcviku nakonec zúčastnila v roli diváků, jelikož nás tato problematika zajímala, ale výcviku jsme se neúčastnili. Jaké bylo ale naše překvapení, když bylo starostovi Obce Studenec a veliteli JSDH obce Studenec doručeno e-mailem vyhodnocení taktického cvičení, kde jsme se dozvěděli, že jsme se výcviku úspěšně účastnili a bylo nám poděkováno za dobře odvedenou práci. To docela potěší, když nás to nestálo téměř žádné úsilí a ani jsme se na rozdíl od ostatních nenamočili. Z tohoto důvodu jsem opět telefonicky kontaktoval mjr. Bc. Pavla Vitáka - vedoucího oddělení IZS a služeb HZS LBK ÚO Semily, který mi sdělil, že došlo k omylu, že se za to omlouvá a neví jak se naše jednotka do seznamu proškolených jednotek dostala. Dějí se to ale věci. Dále mi bylo sděleno, že jsme se prý výcviku opravdu neúčastnili, že jsme tam byli opravdu jako diváci a že se neplánuje v této problematice něco měnit. S průběhem cvičení se můžete seznámit na internetových stránkách HZS Libereckého kraje. Na závěr bych napsal to samé, co píše Láďa Jiřička na konci komentáře pod článkem o tomto výcviku ze dne 28.04.2010 : „Tady asi bude něco špatně..........“.

Vancl Josef, velitel JSDH obce Studenec