Datum : 18. května 2010 Místo zásahu : Čistá u Horek č.p. 248 - firma Suchánek&Walraven Druh zásahu : Taktické cvičení Vyhlášení poplachu : 15.31 hod. Výjezd k zásahu : 15.37 hod. Příjezd k zásahu : 15.44 hod. Odjezd na základnu : 18.04 hod. Návrat na základnu : 18.13 hod. Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3

DA 12/A 31 v počtu 1 + 7

Taktického cvičení se zúčastnily hasičské jednotky :
  • HZS LBK PS Jilemnice CAS 15/MAN a CAS 32/T 815
  • HZS KHK PS Nová Paka CAS 24/T 815
  • HZS LBK PS Semily CAS 20/MAN a PPLA/A 21
  • JSDH obce Čistá u Horek VEA/Mitsubishi a Renault Master + PPS 12
  • JSDH obce Studenec CAS 32/T 815 a DA 12/A 31
  • JSDH obce Dolní Kalná CAS 25 K/LIAZ
Průběh taktického cvičení OPIS Semily vyhlašuje poplach JSDH obce Studenec, požár skladovací haly ve firmě Suchánek&Walraven s.r.o. v Čisté u Horek č.p. 248 – taktické cvičení jednotek PO. JSDH obce Studenec vyjíždí k zásahu s CAS 32/T 815 a DA 12/A 31. Při příjezdu JSDH obce Studenec již na místě zasahuje JSDH obce Čistá u Horek, která provádí průzkum z vnější strany, jelikož není vybavena dýchací technikou. Dále se na místo zásahu dostavily jednotky HZS KHK PS Nová Paka, JSDH obce Dolní Kalná, HZS LBK PS Jilemnice a PS Semily. Velení na místě zásahu přebral od velitele JSDH obce Čistá u Horek velitel družstva jednotky PS Jilemnice. Po příjezdu řídícího důstojníka HZS LBK ÚO Semily byl vytvořen štáb hašení požáru. Námětem taktického cvičení byl požár v prostoru skladovací haly, kde zůstalo v zakouřeném prostoru 6 zaměstnanců firmy. Prostor skladovací haly byl zakouřen pomocí mlhátoru a ohnisko požáru představoval infrazářič. Jednotky vytvořily několik průzkumných skupin po 3 hasičích v dýchacích přístrojích, které měly za úkol postupně provést průzkum zakouřené skladovací haly, nalézt ohnisko požáru a pohřešované zaměstnance firmy. Nalezené osoby byly vyvedeny nebo vyneseny mimo zakouřený objekt. Jištění hasičů v zakouřeném prostoru bylo prováděno pomocí proudů C-52, které byly postupně prodlužovány, a pomocí záchranných lan. Od cisteren na místě zásahu bylo vytvořeno 5 proudů C-52 do skladovací haly. Výměnu tlakových lahví dýchacích přístrojů zajišťovala jednotka PS Semily s protiplynovým automobilem. Od požární nádrže v areálu firmy vytvořila JSDH obce Čistá u Horek dvě dopravní vedení B-75 od PS 12 a plovoucího čerpadla na doplňování vody do cisteren na místě zásahu. Po nalezení všech osob ve skladovací hale, jejich transportu mimo objekt, nalezení „ohniska požáru“ a jeho „uhašení“ probíhalo odvětrání skladovací haly pomocí přetlakového ventilátoru. Zásah byl prováděn bez použití vody v hadicových vedeních, jelikož tolik důvěry majitel firmy hasičům zase nedal. Po odvětrání objektu bylo provedeno vyhodnocení taktického cvičení. Na závěr se hasiči seznámili s objektem skladovací haly a jejím zabezpečením – požární signalizace, stabilní hasící zařízení, klíčový trezor. Poté se jednotky vrátily zpět na své základny. Činnost JSDH obce Studenec : JSDH obce Studenec vytvořila od CAS 32/T 815 dvě dopravní vedení B-75, která byla napojena na stabilní hasící zařízení a proud C-52 do prostoru skladovací haly. Vozidlo DA 12/A 31 bylo ponecháno v záloze. S dýchacím přístrojem zasahovalo uvnitř objektu 8 členů jednotky, kteří prováděli průzkum, vyhledávání osob a zásah pomocí proudu C-52. Další fotografie jsou přístupné přes fotogalerii na webu SDH Čistá u Horek, odkaz na internetové stránky SDH Čistá u Horek v seznamu na studeneckých stránkách.