Datum : 15. dubna 2008

Místo zásahu : Zálesní Lhota č.p. 206 – Honců Zdena

Druh zásahu : Čištění potrubí propustě před domem a čerpání vody

Vyhlášení poplachu : svolání členů jednotky provedeno mobilním telefonem

Výjezd k zásahu : 17.15 hod.

Příjezd k zásahu : 17.19 hod.

Odjezd na základnu : 20.26 hod.

Návrat na základnu : 20.35 hod.

Technika + počet hasičů : CAS 32/T 815 v počtu 1 + 3

Činnost jednotky :

V 17.11 hodin hlásí OPIS Semily telefonem veliteli JSDH obce Studenec výjezd – vlivem přívalového deště došlo k ucpání potrubí v příkopu před obytným domem v Zálesní Lhotě č.p. 206 a voda ohrožuje obytný dům. Velitel JSDH obce Studenec provedl vyrozumění členů jednotky mobilním telefonem a jednotka vyjela k zásahu s CAS 32/T 815. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno ,že došlo k ucpání potrubí v příkopu vedle silnice před domem č.p. 206 a vlivem přívalového deště voda vniká do suterénu domu, garáže v přízemí a studny vedle domu. Přívalový déšť ustal a hladina vody nestoupá. Majitelka domu oznamuje veliteli zásahu, že voda do obytné části domu zatím nevnikla , pouze v suterénu je asi 20 cm vody, která odteče odpadním potrubím. Do garáže v přízemí vniklo malé množství vody a studna je používána pouze pro užitkovou vodu na zalévání zahrádky. Jedná se o potrubí o průměru 60 cm v délce 25 metrů, v polovině potrubí se nachází kanalizační šachta s kovovým poklopem. Po otevření šachty bylo zjištěno, že potrubí je ucpané v horní polovině mezi šachtou a vtokem do potrubí. Od CAS 32/T 815 vytvořen proud C s „kanálovým krtkem“ na pročištění ucpaného potrubí šachtou. Pokus o pročištění potrubí nebyl úspěšný a pomocí ruční svítilny bylo v šachtě zjištěno, že asi 4 metry od vtoku do potrubí je „špunt“ z ořezaných větví tújí. Větve byly naplaveny do potrubí z příkopu před domem č.p. 153, kde byly túje ořezané a část větví ponechána v příkopu. Do příkopu nad ucpané potrubí nasazeno plovoucí čerpadlo MACXIMUM a vytvořeno dopravní hadicové vedení B v délce 40 metrů do příkopu pod dům č.p. 206 na zajištění snížení hladiny vody u obytného domu. Jednotka se pokouší o pročištění potrubí pomocí dvoudílného trhacího háku a záchytného lana, ale pro vysokou hladinu vody a velké množství větví v potrubí se to nedaří. Pokus o pročištění potrubí pomocí proudu C s proudnicí B od CAS 32/T 815 přes kanalizační šachtu byl také neúspěšný. Pokračuje odčerpávání vody plovoucím čerpadlem. Přítok vody příkopem nepatrně klesá, jednotka se snaží průběžně o pročištění ucpaného potrubí. V 19.40 hodin se pomocí dvoudílného trhacího háku a záchytného lana podařilo ucpané potrubí prorazit a voda z příkopu odtekla. Ukončeno odčerpávání vody pomocí plovoucího čerpadla MACXIMUM. Provedeno vyčištění potrubí od větví a zaklíněné pneumatiky osobního vozidla, pro kterou musel člen jednotky vlézt do potrubí. Poté bylo potrubí dočištěno pomocí proudu C s proudnicí B od CAS 32/T 815. Po předání místa zásahu majitelce objektu se JSDH obce Studenec vrací na základnu.